(605) 925-7033

FREEMAN/MENNO RUNNING SCOREBOARD

CANISTOTA/FREEMAN FOOTBALL

Aug. 21: Pride 46, Chester 0 (1-0)

Aug. 28: Pride 14, De Smet 12 (2-0)

Sept. 4: Pride 40. O-R/R 6 (3-0)

Sept. 11: Pride 14, Howard 16 (3-1)

Sept. 18: Pride 50, Irene-Wakonda 0 (4-1)

Sept. 24: Open

Oct. 2: Pride 58, Castlewood 7 (5-1)

Oct. 9: Pride 48, Bon Homme 8 (6-1)

Oct. 16: Pride 40 Hanson 0 (7-1)

PLAYOFFS

Oct. 22: Pride 48, Chester Area 14

Oct. 29: Pride vs. Philip (in Canistota)

 

MENNO/MARION FOOTBALL

Aug. 21: Razorbacks 6, Hanson 32 (0-1)

Aug. 28: Razorbacks 42, Bon Homme 45 (0-2)

Sept. 4: Razorbacks 0, Viborg-Hurley 52 (0-3)

Sept. 11: Razorbacks 36, Parker 20 (1-3)

Sept. 18: vs. Baltic: Canceled (COVID-19)

Sept. 24: Razorbacks 18, Scotland 24 (1-4)

Oct. 2: Razorbacks 8, Platte-Geddes 48 (1-5)

Oct. 12: Razorbacks 6, Colman-Egan 24 (1-6)

Oct. 16: Razorbacks 26, Irene-Wakonda 30 (1-7)

 

FREEMAN ACADEMY SOCCER

Aug. 15: Bobcats 1, Groton 3 (0-1)

Aug. 28: vs. ST More - canceled

Aug. 29: vs. Hot Springs - canceled

Sept. 3: Bobcats 2, Vermillion 2 (0-1-1)

Sept. 5: Bobcats 1, Douglas 6 (0-2-1)

Sept. 10: Bobcats 4, SW MN Christian 0 (1-2-1)

Sept. 17: at Sioux Falls Christian; canceled

Sept. 19: at Groton; canceled

Sept. 24: Bobcats 3, Vermillion 2 (2-2-1)

Sept. 26: Bobcats 1, James Valley Christian 0 (3-2-1)

 

FREEMAN PUBLIC VOLLEYBALL

Aug. 25: Flyers 3, Avon 1 (1-0)

Sept. 1: Flyers 3, Irene-Wakonda 0 (2-0)

Sept. 3: Flyers 1, Howard 3 (2-1)

Sept. 8: Flyers 3, Centerville 0 (3-1)

Sept. 10: Flyers 2, Gayville-Volin 3 (3-2)

Sept. 15: Flyers 1, Bridgewater-Emery 3 (3-3)

Sept. 17: Flyers 3, Tripp-Delmont/Armour 1 (4-3)

Sept. 21: Flyers 3, Canton 1 (5-3)

Sept. 22: Flyers 0, Scotland 3 (5-4)

Sept. 24: Flyers 3, Menno 1 (6-4)

Sept. 26: at Sanford Pentagon

  • Flyers 0, Elkton-Lake Benton 2 (6-5)
  • Flyers 0, Dell Rapids 2 (7-6)
  • Flyers 2, Irene-Wakonda (7-6)
  • Flyers 2, Mt Vernon/Plankinton 0 (8-6)

Sept. 28: Flyers 3, South Central/Woonsocket 0 (9-6)

Oct. 5: Flyers 3, Mitchell Christian 1 (10-6)

Oct. 6: Flyers 3, Bon Homme 0 (11-6)

Oct. 13: Flyers 3, O-R/R 1 (12-6)

Oct. 20: Flyers 3, Hanson 1 (13-6)

Oct. 26: Flyers 3, Canistota 0 (14-6)

Oct. 27: Flyers 3, Alcester-Hudson 1 (15-6)

 

FREEMAN ACADEMY/MARION VOLLEYBALL

Sept. 1: Bearcats 0, Corsica-Stickney 3 (0-1)

Sept. 10: Bearcats 0, Scotland 3 (0-2)

Sept. 12: Bearcats 0, O-R/R 3 (0-3)

Sept. 15: Bearcats 0. Irene-Wakonda 3 (0-4)

Sept. 17: Bearcats 0, Baltic 3 (0-5); Bearcats 1, Centerville 3 (0-6)

Oct. 3: Bearcats 0, Colome 2 (0-7)

Oct. 5: vs. Avon

Oct. 6: Bearcats 0, AC/DC 3 (0-8)

Oct. 8: Bearcats 0, SF Lutheran 3 (0-9)

Oct. 17: Bearcats 0, Tripp-Delmont/Armour 3 (0-10)

Oct. 20: Bearcats 0, Alcester-Hudson 3 (0-11)

Oct. 22: Bearcats 0, Menno 3 (0-12)

Oct. 24: vs. Iroquois/Doland (Iroguois); canceled 

Oct. 27: vs. Mitchell Christian (Mitchell)

 

MENNO VOLLEYBALL

Aug. 27: Wolves 3, Centerville 0 (1-0)

Sept. 1: Wolves 0, T-D/A 3 (1-1)

Sept. 14: Wolves 1, Ethan 3 (1-2)

Sept. 15: Wolves 2, Howard 3 (1-3)

Sept. 19: Wolves 0, Hanson 2 (1-4), Wolves 0, Irene/Wakonda 2 (1-5), Wolves 2, Viborg-Hurley 0 (2-5)

Sept. 21: Wolves 0, Bridgewater-Emery 3 (2-6)

Sept. 22: Wolves 3, Viborg-Hurley 0 (3-6)

Sept. 24: Wolves 1, Freeman 3 (3-7)

Sept. 29: Wolves 3, Irene-Wakonda 1 (4-7)

Oct. 1: Wolves 1, Bon Homme 3 (4-8)

Oct. 6: Wolves 3, Canistota 2 (5-8)

Oct. 8: Wolves 0, Gayville-Volin 3 (5-9)

Oct. 13: Wolves 3, Hanson 2 (6-9)

Oct. 15: Wolves 3, M. Christian 1 (7-9)

Oct. 17: Wolves 0, Alcester-Hudson 3 (7-10)

Oct. 22: Wolves 3, Freeman Academy/Marion 0 (8-10)

Oct. 26: Wolves 0, Parkston 3 (8-11)

Oct. 27: Wolves 2, Scotland 3 (8-12)

Oct. 29: vs. AC/DC (Menno); rescheduled